|Om oss|Tjänster|Kvalitet & miljö|We Care|Kontakta oss|Hall of Fame

Kontakta oss

CargoCare Scandinavia AB

Kungsgatan 4
Box 1153
SE-251 11 Helsingborg
Sweden

 

Tel: +46 (0)42-37 09 50
Fax: +46 (0)42-12 55 09
E-mail: info@cargocare.se
Org. nr.: 556535-5384

Företagsledning

Jerker Nilsson
Tel: +46 (0)42-37 09 50
Mob: +46 (0)705-59 95 10
E-mail: jerker.nilsson@cargocare.se

Robert Pivac
Tel: +46 (0)42-37 09 50
Mob: +46 (0)768-13 90 10
E-mail: robert.pivac@cargocare.se

Försäljning

Fredrik Roth
Tel: +46 (0)42-37 09 59
Mob: +46 (0)708-50 40 50
E-mail: fredrik.roth@cargocare.se

Mats Gabrielsson
Tel: +46 (0)42-38 85 97
Mob: +46 (0)722-15 13 12
E-mail: mats@cargocare.se

Import

Andreas Jönsson
Tel: +46 (0)42-37 09 54
Mob: +46 (0)703-44 72 47
E-mail: andreas@cargocare.se

Niklas Olsson
Tel: +46 (0)42-37 09 52
Mob: +46 (0)703-68 59 20
E-mail: niklas@cargocare.se

Export

Anders Möllergren
Tel: +46 (0)42-37 09 53
Mob: +46 (0)705-24 31 95
E-mail: anders@cargocare.se

Hampus Ehrenstråle
Tel: +46 (0)42-37 09 55
Mob: +46 (0)706-43 09 63
E-mail: hampus@cargocare.se

Tulltjänster/sjö/flyg

Tobias Sjöholm
Tel: +46 (0)42-38 85 98
Mob: +46 (0)705-80 74 75
E-mail: tobias@cargocare.se

Jonas Nilsson
Tel: +46 (0)42-38 85 96
Mob: +46 (0)704-13 31 44
E-mail: jonas@cargocare.se

CrossCargo

Peter Johansson
Tel: +46 (0)42-37 09 51
Mob: +46 (0)706-43 09 56
E-mail: peter@cargocare.se

Micaela Axblom
Tel: +46 (0)42-38 85 95
Mob: +46 (0)727-00 07 04
E-mail: micaela@cargocare.se

Carl Vighagen
Tel: +46 (0)42-38 85 94
Mob: +46 (0)706-26 89 00
E-mail: carl@cargocare.se

Administration

Lotta Östman
Tel: +46 (0)42-37 09 57
E-mail: lotta@cargocare.se

Har du smartphone kan du scanna QR-koderna för att få in oss som kontakter direkt i din telefon, QR-koderna får ni fram genom att hålla pekaren över någon av kontaktuppgifterna.

Vi har sedan 1990 bedrivit vår verksamhet med tyngdpunkt på lastbilstransporter inom Västeuropa. Vår flotta består av ett stort antal fullt utrustade trailers av olika varianter, och vi har lösningen för de flesta typer av transporter. Vi erbjuder även termotransporter för kyl- och frysvaror.
Vi erbjuder både transport av styckegods (LCL) och hela (FCL) containertransporter till och från hela världen. Via våra samarbetspartners kan vi ordna med samlastning av styckegodscontainers samt tillhandahålla distribution av dessa över hela världen.
Vi erbjuder flygfraktslösningar som omfattar allt från styckegods till express och kurirpaket, tillsammans med vårt världsomspännande nätverk erbjuder vi en skräddarsydd lösning för alla era behov.
Vi kan bistå med all dokumentation som krävs för handel inom och utanför EU. På vårt kontor får du hjälp med de frågeställningar som kan tänkas uppstå vid inköp, försäljning eller transport vid internationell handel. Vi bevakar nyheter från Tullverket och andra viktiga instanser och vi har hög kompetens om nya lagar, förordningar och förenklingar, samt ett stort utbud av tjänster för att guida dig i de snåriga tullreglerna.

Några exempel på våra tjänster: importdeklaration, exportdeklaration, aktiv/passiv förädling, veterinär/gränskontroll samt dokumentation, utfärdande av certifikat, klassificering samt tullrutiner samt konsultation.
© 2017 CargoCare Scandinavia AB
Design & Produktion: Publiciteta&Co
Foto: Jimmy Nilsson